Zarówno terapia metodą Fascial Distortion Model jak i rolowanie zyskały w ostatnim czasie wielu zwolenników wśród fizjoterapeutów. W obu metodach efekty pracy ukierunkowane są na powięź.
FDM A ROLOWANIE W LECZENIU ZABURZEŃ POWIĘZIOWYCH
Zarówno terapia metodą fascial distortion model (FDM), jak i rolowanie zyskały w ostatnim czasie wśród fizjoterapeutów wielu zwolenników. W obu metodach efekty pracy ukierunkowane są na powięź. Ale czy podczas codziennej pracy w gabinecie metody te mogą wzajemnie się uzupełniać?
Przez lata anatomowie precyzyjnie pozbywali się tkanki łącznej, aby z jak największą dokładnością ukazać mięśnie czy narządy wewnętrzne. Powięź lądowała zwykle na podłodze sal sekcyjnych, by umożliwić obserwację bardziej atrakcyjnych tkanek. Od 2007 r., kiedy zorganizowano pierwszy międzynarodowy kongres „Fascia Research” w Bostonie, podejście do powięzi zmieniło się diametralnie [1].
Dziś wiadomo, że powięź to nie tylko struktura, która otacza całe ciało, jego poszczególne części i narządy. Urosła ona do rangi niezwykle skomplikowanego narządu, który uczestni...
-
poprzedni artykuł
Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo- -ramiennego
-
następny artykuł
Szanuj swój cenny czas - unikaj przegapionych wizyt